Z czego składa się pasta do zębów?

Z czego składa się pasta do zębów?

1

Pasta do zębów używana ze szczoteczką to substancja do czyszczenia oraz utrzymania estetyki i zdrowia zębów. Służy do zapewnienia higieny jamy ustnej jako materiał ścierny, który pomaga w usuwaniu płytki nazębnej oraz resztek pokarmu z zębów. Dostarcza im również aktywne składniki, aby zapobiec próchnicy zębów i chorobom dziąseł.

Skład pasty do zębów

Oprócz 20% -42% wody pasty do zębów pochodzą z różnych składników, z których trzema głównymi są materiały ścierne, fluor oraz detergenty. Materiały ścierne stanowią co najmniej 50% typowej pasty do zębów. Te nierozpuszczalne cząsteczki pomagają usunąć płytkę nazębną z zębów. Usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego pomaga zminimalizować ubytki i choroby przyzębia. Reprezentatywne materiały ścierne to na przykład cząstki wodorotlenku glinu oraz różne wodorofosforany wapnia.

Stomatologiczne materiały ścierne

Materiały ścierne, takie jak stomatologiczne środki do polerowania stosowane w gabinetach dentystycznych, powodują również niewielką erozję szkliwa, którą nazywa się polerowaniem. Niektóre marki zawierają sproszkowaną białą mikę, która działa jak łagodny materiał ścierny, a także dodaje kosmetycznie przyjemny połysk do pasty. Polerowanie zębów usuwa plamy z powierzchni zębów, ale nie wykazano, aby poprawiały one zdrowie zębów poza efektem usuwania płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Fluor w paście do zębów

Fluor w różnych formach jest najpopularniejszym aktywnym składnikiem pasty do zębów i skutecznie zapobiega ubytkom. Fluor występuje w niewielkich ilościach w roślinach, u zwierząt oraz w niektórych naturalnych źródłach wody. Dodatkowo fluor w pastach do zębów ma korzystny wpływ na tworzenie się szkliwa i kości. Fluorek sodu jest najczęstszym źródłem fluoru, ale stosuje się również fluorek cynawy, organiczną sól fluorkową i monofluorofosforan sodu. Wykazano, że fluorek cynawy jest bardziej skuteczny niż fluorek sodu w ograniczeniu występowania próchnicy zębów oraz kontrolowaniu zapalenia dziąseł.

Smak pasty do zębów

Pasta do zębów może mieć wiele kolorów i smaków, które mają zachęcać do korzystania z produktu. Trzy najczęstsze środki aromatyzujące to mięta pieprzowa, ogrodowa i zimozielona. Smaki są dostarczane przez odpowiednie oleje, np. olejek miętowy.
Większość pasty do zębów zawiera laurylosiarczan sodu (SLS) lub pokrewne środki powierzchniowo czynne, czyli detergenty). SLS znajduje się także w wielu innych produktach higieny osobistej, takich jak szampon i jest głównie środkiem pieniącym, który umożliwia równomierne rozprowadzanie pasty do zębów, poprawiając jej siłę oczyszczania.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/pasty-do-zebow.