Zabójcza wycieczka do Australii, czyli niebezpieczne zwierzęta tam żyjące

Zabójcza wycieczka do Australii, czyli niebezpieczne zwierzęta tam żyjące

1

Planując wycieczki do australi na pewno nie jeden z was miał wyobrażenie o tym kontynencie jako o najbardziej niebezpiecznym kontynencie świata. “Tam wszystko może Cię zabić” czytamy. Jadowite węże, pająki, krokodyle ludojady, śmiertelnie parzące meduzy, rekiny, jadowite żaby, płaszczki, zabójcze ryby-kamienie. Nawet ślimaki są tu jadowite a przyjaźnie wyglądające dziobaki mają jadowe kolce.

Pytając mieszkańców Sydney, można dowiedzieć się, że jest nawet gorzej. Można usłyszeć, żeby nie jeździć po ciemku, nie spać w buszu, nie kąpać się w morzu i chodzić tylko w pancernych butach.

Jak jest więc naprawdę?

W Australii mieszka ponad 378 gatunków ssaków, 828 gatunków ptaków, 4000 gatunków ryb, 300 gatunków jaszczurek, 140 gatunków węży, dwa gatunki krokodyli i około 50 gatunków ssaków morskich. Oprócz uwielbianych przez wszystkich misi koala (które tak naprawdę misiami nie są) w Australii można spotkać 17 z 26 najbardziej jadowitych węży świata.

Co więc może nas zaskoczyć podczas wycieczki do Australii?

Krokodyle- W Australii, szczególnie w północnej części (Northern Territory), jest ich bardzo dużo, w wielu miejscach nawet kilkadziesiąt na 1 km2. Ale najpierw trzeba wiedzieć jakie krokodyle tu występują. Można je podzielić na słodkowodne i słonowodne. Słodkowodne, to te mniejsze, które występują w rzekach i jeziorach i mają wąskie pyski. I są dla człowieka całkowicie niegroźne, natomiast krokodyle słonowodne są bardzo duże i dla człowieka niebezpieczne. Jeśli przestrzega się kilku zasad, w tym patrzenia na znaki ostrzegawcze, nie ma ryzyka spotkania z olbrzymem.

Rekiny –  Występują głównie w ciepłych wodach, ale wszędzie tam gdzie jest zagrożenie rekinami są specjalne siatki oddzielające część do pływania od reszty oceanu lub woda jest patrolowana przez ratowników, którzy poszukują rekinów. Rekiny raczej bardzo rzadko atakują ludzi.

Diabeł tasmański – jeden z największy torbaczy z rodziny kun-torbaczy. Osiąga długość do 75cm i posiada mocne uzębienie. Z Australii zniknął co prawda, ale w Tasmanii zostało kilka okazów.

Kolczatka – często wpadająca pod koła, najbardziej znana i najbardziej rozpowszechniona z 5 gatunków kolczatek. Żyje w Australii i nowej Gwinei.

Jak widać Australia jest interesującą krainą, zamieszkałą przez sporą ilość ciekawych gatunków zwierząt.