Zachęć pracowników do jazdy na rowerze

Zachęć pracowników do jazdy na rowerze

0

Jazda na rowerze jest jedną z aktywności fizycznych, które można wykonywać bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Nawet osoby, które od lat nie uprawiały żadnego sportu, bez przeszkód mogą wybrać się na przejażdżkę dwukołowcem. Z tego powodu pracodawcy coraz częściej zachęcają podwładnych do jazdy na rowerze.

Aktywny pracownik to zdrowy pracownik

Pracodawcom zależy, by ich podwładni uprawiali sporty, gdyż aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Jazda na rowerze poprawia wydolność organizmu, a także zmniejsza ilość zwolnień lekarskich związanych z chorobami kręgosłupa lub schorzeniami towarzyszącymi nadwadze i otyłości.

Aby zachęcić pracowników do korzystania z rowerów, powinno się zadbać o to, by każdego dnia mogli dotrzeć na rowerze do pracy, a następnie bezpiecznie pozostawić go na terenie firmy. Pomóc w tym mogą stojaki na rowery, które umożliwią ustawienie dwukołowców przed wejściem na budynku przedsiębiorstwa.

Jeżeli chce się, by pracownicy byli jeszcze bardziej zadowoleni ze stojaków na rowery, można zamontować nad nimi wiatę chroniącą przed deszczem i palącym słońcem. Dzięki temu w czasie niepogody pojazdy pracowników będą zabezpieczone przed zamoknięciem, a w upalne dni – chronione przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Pracownicy nagradzani za aktywność

Część pracodawców stara się zmotywować pracowników do aktywności fizycznej, nie tylko udostępniając im stojak na rower. Podwładni mogą otrzymywać także szereg innych profitów. Przykładowo, mogą dostawać od firmy darmowe, zdrowe kanapki, świeże soki czy też brać udział w losowaniu nagród w postaci akcesoriów rowerowych. Dzięki takim bonusom zwiększa się liczba pracowników, którzy wybierają rower zamiast samochodu lub komunikacji publicznej.

W firmach, w których motywuje się pracowników do aktywności fizycznej, stojak na rower zwykle jest pełen dwukołowców. Rzadko się zdarza, by podwładni zrezygnowali z premiowania – większość z nich z pewnością skusi się do zmiany sposobu dojeżdżania do pracy. Jeśli pracodawca jeszcze bardziej chce ich do tego skłonić, może nagradzać dodatkowo najaktywniejszych rowerzystów w całym sezonie. Mogą oni otrzymać dodatkowe karty podarunkowe na święta Bożego Narodzenia czy dofinansowania do wyjść do kina, teatru, opery lub na mecz. Będzie to miła nagroda za dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną, które procentują nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym podwładnego.

Artykuł powstał we współpracy z Calus-p