Zaczep do przyczepy – samodzielna wymiana?

Zaczep do przyczepy – samodzielna wymiana?

1

Zaczep do przyczepy jest jednym z podstawowych elementów połączenia pomiędzy nią, a holującym samochodem. To od sprawności tego połączenia, a tym samym poprawności działania zaczepu przyczepy oraz prawidłowych wymiarów kuli haka holowniczego zależy nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego.

Zaczepy do przyczep, czy to kempingowych, czy też przyczep towarowych są zaczepami uniwersalnymi – pasują przeważnie do każdej przyczepy. W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać jednak uwagę na rozmieszczenie śrub (na rynku są jednak różne standardy mocowania) oraz na wytrzymałość danego zaczepu, która powinna być większa niż dopuszczalna masa całkowita przyczepy.

Zaczep zwykły czy ze stabilizatorem?

Decydując się na wymianę zaczepu do przyczepy należy zwrócić uwagę również na to, że na rynku dostępne są zwykłe zaczepy do przyczep oraz zaczepy ze stabilizatorem. Podstawową funkcją zaczepu ze stabilizatorem jest stabilizacja toru jazdy i zapobiegnięcie tak zwanemu „wężykowaniu” przyczepy na drodze, które jest dość niebezpieczną sytuacją mogącą prowadzić do utraty stabilności jazdy i nawet do wywrócenia się przyczepy , a tym samym wypadku drogowego.

Koszt zakupu zaczepu do przyczepy

Najtańsze zaczepy do przyczep produkowane przez renomowanych producentów to wydatek w okolicach kilkudziesięciu złotych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zaczep ze stabilizatorem, to musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie już kilkuset złotych. Czy warto jednak wydawać więcej? Można przyjąć, że w przypadku przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do jednej tony nie ma takiej konieczności, choć z pewnością zaczep ze stabilizatorem znacznie poprawia komfort jazdy.

Samodzielna wymiana zaczepu do przyczepy

Samodzielna wymiana zaczepu w przyczepie jest jak najbardziej możliwa i w większości przypadków ogranicza się do odkręcenia zaledwie kilku śrub. W przypadku zaczepów ze stabilizatorem konieczne może być jego późniejsze wyregulowanie, jednak i to nie powinno nikomu prawić żadnych problemów, jeżeli będziemy się tylko trzymać instrukcji i postępować zgodnie z jej wskazaniami.

Podsumowując, samodzielna wymiana zaczepu do przyczepy nie powinna sprawić nam żadnych problemów, a stan zaczepu, jak i całego połączenia zestawu należy regularnie kontrolować. To właśnie od tego zależy nasze bezpieczeństwo podróżowania z przyczepą. Zaczep przyczepy należy regularnie kontrolować, zaś jego wymiana nie generuje specjalnie wysokich kosztów – jest to jedna z najtańszych części eksploatacyjnych w przypadku wszelkiego rodzaju przyczep.

Więcej o zaczepach do przyczep przeczytasz na https://unitrailer.pl/pol_m_Zaczepy-i-zawiasy-do-przyczep-154.html.