Jak właściwie uprawiać palmy?

Jak właściwie uprawiać palmy?

0

Palmy prawdopodobnie wszystkim kojarzą się ze słoneczną pogodą i egzotycznymi wakacjami. Nie ulega wątpliwości, że są to jedne z najbardziej lubianych i popularnych roślin domowych. W tym artykule wymienimy najważniejsze zalety palm, a także podpowiemy, jak je uprawiać.

Wybór palm

Wybór palm jest ogromny, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dopasowanego do swoich preferencji. Palma posiada długie, wachlarzowate liście i wnosi do pomieszczenia powiew tropików oraz egzotyki. W środowisku naturalnym zdecydowana większość palm osiąga duże rozmiary. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ich kłodziny potrafią mieć nawet 20 metrów wysokości. Palma na szczęście nie rośnie aż tak silnie w uprawie domowej. Przy wyborze gatunku trzeba jednak wziąć pod uwagę rozłożystość liści oraz docelową wielkość. Ważną rolę odgrywa również pomieszczenie, które masz do dyspozycji. Są to rośliny, które można uprawiać niemal w każdym pomieszczeniu, ponieważ ich różnorodność jest bardzo duża.

Ochrona rośliny

Pamiętaj, że palma może zostać zaatakowana przez szkodniki. Lepiej jednak nie używać chemii, ponieważ może wpłynąć negatywnie na roślinę. Najlepiej pozbyć się szkodników ręcznie, choć może się to wydawać bardzo czasochłonne. Trzeba dodać, że w różnych rozmiarach dostępne są rośliny w sprzedaży. Większość ludzi decyduje się na młode egzemplarze, które w niczym nie są podobne do dorosłych palm. U niektórych palm bardzo powolny jest wzrost początkowo, ale nabiera tempa po osiągnięciu pewnej wysokości. Z reguły ozdobą mieszkań przez kilka lat są młodociane okazy wysokich gatunków. Jednak stają się problematyczne z upływem czasu z powodu swoich gabarytów.

Skracanie palmy

Musisz również pamiętać, że palm nie można skracać na wysokość i przycinać. Śmierć rośliny może być skutkiem uszkodzenia miejsca, z którego wyrastają liście. Sagowiec odwinięty to roślina łudząco podobna do palmy, która jest bardzo łatwa w uprawie. Sagowiec zachowuje niewielkie rozmiary dłużej niż typowe palmy. Nie zmienia to jednak faktu, że z czasem potrzebuje więcej przestrzeni, ponieważ jego liście zaczynają coraz bardziej się rozrastać. Palma kokosowa wygląda bardzo oryginalnie i wyrasta z orzecha. Jednak nie nacieszysz się nią długo, ponieważ po kilkunastu miesiącach kończy się jej żywotność w uprawie doniczkowej. Specyficzny cykl rozwojowy rośliny jest powodem takiej sytuacji. Dlatego trzeba po prostu zaakceptować fakt, że palma zacznie zasychać i marnieć. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to świetna ozdoba mieszkania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.