Królestwo za cash flow!

Królestwo za cash flow!

1 views
0

O tym, jak ważne znaczenie ma płynność finansowa nie trzeba przekonywać żadnego przedsiębiorcy. Jej zachwianie może powodować poważne komplikacje i rzutować na przyszłość firmy.

Taki mamy klimat

Zatory płatnicze, czyli główny czynnik odpowiadający za kłopoty z płynnością finansową, są stałym elementem krajobrazu gospodarczego, nie tylko w naszym kraju. W systemie naczyń połączonych, jakim bez wątpienia jest rynek, problemy z płatnością u jednego kontrahenta mogą oddziaływać na inne podmioty, nawet te niezwiązane z nim bezpośrednio. Kiedy przelew od płatnika się opóźnia, dostawca może stracić naprawdę wiele. W grę wchodzi bowiem coś więcej niż tylko kwota zamrożona na fakturze.

Brak środków ogranicza możliwości inwestycyjne, stawia pod znakiem zapytania utrzymanie ciągłości produkcji, utrudnia wypłacanie wynagrodzeń pracownikom, a przede wszystkim może przekładać się na to, że firma stanie się niewiarygodna w oczach Klientów, dostawców i podwykonawców. Utrata renomy może sprawić, że w przyszłości, po ustąpieniu problemów finansowych, inni przedsiębiorcy nie będą chcieli z nami robić interesów. Dlatego właśnie ważnym aspektem zarządzania finansami przedsiębiorstwa jest nie tylko stałe powiększanie majątku, ale także utrzymanie cash flow.

Sposoby na finansową swobodę

Kontrolowanie płynności finansowej to spore wyzwanie, tym bardziej kiedy operujemy w branży, w której udzielanie kredytu kupieckiego jest powszechną praktyką. Firmy borykające się ze spóźnialskimi kontrahentami mogą posiłkować się narzędziami oferowanymi przez branżę finansową.

Dostęp do gotówki mogą zagwarantować kredyt obrotowy, pożyczka, forfaiting lub coraz popularniejszy faktoring, udzielany przez banki lub specjalistyczne firmy faktoringowe. Sposobem na zarządzanie płynnością może być rozłożenie wydatków w czasie (np. poprzez leasing lub płacenie za produkty i usługi z użyciem kredytu kupieckiego). Remedium w tej sytuacji może być także ubezpieczenie należności oraz dyskonto weksli. Kiedy nie potrafimy odzyskać należności od kontrahenta, możemy skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która polubownie pomoże odzyskać nasze pieniądze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Indos.pl – Windykacja – Królestwo za cash flow! – Zapraszamy!