
Dzięki swojej sprawnej funkcjonalności i uniwersalnych możliwościach zastosowania, wypierają powoli z rynku inne systemy zabezpieczające instalacje elektryczne. Często określane są one jako włączniki nadprądowe, ale tak naprawdę właściwa nazwa to wyłączniki nadprądowe lub wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Czym są i kiedy się je stosuje?
Czym jest wyłącznik nadprądowy?
Wyłącznik nadprądowy to specjalne urządzenie zabezpieczające, którego zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej oraz urządzeń, które są do niej podłączone. W przypadku wystąpienia zwarcia lub przeciążenia w sieci, może dojść do uszkodzenia wszystkich odbiorników podłączonych do niej.
Przed czym chronią wyłączniki
Wyłączniki chronią instalację elektryczną przed występowaniem przeciążeń i zwarć elektrycznych. Te pierwsze, występują w przewodzie elektrycznym i mogą prowadzić do wybuchu pożaru. Każdy bowiem taki produkt ma swoją określoną dozwoloną wartość przepływającego prądu. Kiedy zostanie ona zwiększona, następuje znaczny wzrost temperatury, co może prowadzić do topienia warstwy izolacyjnej. Właśnie w takich okolicznościach dochodzi do wybuchu ognia. Z kolei zwarcie powstaje, kiedy zostanie wytworzony tzw. prąd zwarciowy, którego natężenie jest o wiele większe niż prądu roboczego. To z tego powodu może dojść do uszkodzenia instalacji oraz wszystkich odbiorników podłączonych do nich. Zwarcie może wywołać niewłaściwe podłączenie przewodów, uszkodzenie izolacji i wywołanie przebić.
Jak działa wyłącznik nadprądowy?
Wyłącznik nadprądowy działa na zasadzie pilnowania określonej mocy prądu oraz warunków panujących w instalacji elektrycznej. Kiedy temperatura w przewodach lub natężenie prądu znacznie wzrasta powyżej określonego bezpiecznego poziomu, dokonuje się automatyczne odcięcie prądu od instalacji, czyli jej wyłączenie, tak, by nie doszło do niebezpieczeństwa w przypadku zwarcia lub przeciążenia.
Rodzaje wyłączników
Wyłączniki mogą występować pod różnymi postaciami. Różnice między nimi wynikają z szybkości działania, jak i wielkości instalacji, w jakich mogą pracować. Wyróżniamy cztery klasy wyłączników nadprądowych. Klasa A stosowana jest w celu ochrony urządzeń elektronicznych i cechuje się bezzwłocznym, natychmiastowym działaniem. Klasa B ma przeznaczenie mieszkaniowe. Ochraniają odbiorniki wyróżniające się małymi prądami rozruchowymi. Klasa C zabezpiecza urządzenia wykorzystujące duże prądy rozruchowe, które stosowane są np. w przemyśle. Klasa D ma przeznaczenie typowo przemysłowe i wykorzystywana jest przy wyjątkowo wysokich prądach rozruchowych.
Ofertę włączników znajdziesz na stonie partnera artykułu pod adrsem https://preis-zone.pl/6-wylaczniki-nadpradowe