Jak technologia przysługuje się kulturze?

Jak technologia przysługuje się kulturze?

0

Technologia ma o wiele większy wpływ na kulturę niż mogłoby się wydawać. Cyfryzowanie dzieł sztuki czy skuteczna promocja kultury to tylko niektóre przykłady. W jaki sposób jeszcze technologia przysługuje się kulturze?

O związku technologii z kulturą można mówić wiele; dzięki rozwojowi technologicznemu kultura otrzymała nowe narzędzia, dzięki którym może się rozwijać, a także dbać o swój dotychczasowy dorobek. Technologia stała się również motywem w sztuce i kulturze; niektóre kierunki opierają się wręcz na technologii, komentują ją, a także snują przypuszczenia co do jej rozwoju. Jak jednak technologia przysługuje się kulturze? Czy technologia ma na nią pozytywny czy negatywny wpływ?

Kultura digitalizowana

Tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest przede wszystkim digitializowanie dzieł sztuki. Pewnego rodzaju cyfrowa ochrona najważniejszych dzieł kultury w historii ludzkości jest niezwykle ważna i skuteczna – zcyfryzowane dzieła nie podlegają negatywnemu upływowi czasu. Niemniej jednak w parze z digitalizowaniem dzieł sztuki powinny iść działania renowacyjne. Dzisiaj możemy mówić już o kulturze digitalizowanej – wiele instytucji kulturowych czy fundacji na rzecz kultury i sztuki prezentuje w multimedialnej formie wybrane dzieła malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów.

Można również zauważyć, że jest to trend utrzymujący się już od dłuższego czasu. Dzięki digitalizowaniu dzieł sztuki, ułatwiona jest jej promocja – wiele osób, które na co dzień nie chodzą do muzeów, wskutek internetowego prezentowania dzieł sztuki zaczyna się nią po prostu interesować. Już teraz można przyznać, że technologia w sposób szczególny przysługuje się kulturze.

Bookero.pl – system rezerwacji online – zaoszczędź czas, rezerwując miejsca jednym kliknięciem

Ciekawym przykładem mogą być również media społecznościowe, dzięki którym osoby interesujące się sztuką i kulturą mogą dyskutować o swoich zainteresowaniach. Istnieje wiele stron w mediach społecznościowych, promujących nie tylko polską, ale i europejską oraz światową kulturę. Można zatem powiedzieć, że zgłębianie sztuki jeszcze nigdy nie było tak łatwe – a wszystko dzięki technologii.

Technologia i archeologia

Nierzadko bywa również tak, że dzięki technologii jesteśmy w stanie poznać zupełnie nowe dzieła sztuki. Warto przyjrzeć się bliżej chociażby wpływowi technologii na archeologię. Dzięki nowoczesnym i bardzo zaawansowanym technologiom można w sposób precyzyjny określić wiek danego dzieła, nawet jeżeli pochodzi, na przykład, z czasów rzymskich, a także odrestaurować je w całości, jeżeli jest zniszczone. Takie działanie ma wiele korzyści; technologia może uratować wiele dzieł sztuki przed zapomnieniem.

Nie da się więc ukryć, że sztuka, kultura i technologia są już ze sobą połączone i mogą się wzajemnie dopełniać. Wszelkie inicjatywy kulturalne, które wykorzystują nowoczesną technologię znajdują przychylność opinii społecznej i na pewno są warte uwagi. Przykładów jest wiele i osób, która nawet w niewielkim stopniu interesuje się sztuką, ma na pewno ułatwione zadanie.