Profesjonalna naprawa i wymiana sprzęgła

Profesjonalna naprawa i wymiana sprzęgła

0

Jednym z istotnych elementów w każdym pojeździe jest układ sprzęgła. Spełnia on bardzo istotne zadania, więc kluczową sprawą jest utrzymanie go w jak najlepszym stanie technicznym. Oczywiście w przypadku awarii istnieje jeszcze możliwość naprawy lub wymiany takiego elementu.

Do czego służy sprzęgło?

Sprzęgło jest urządzeniem stosowanym w maszynach (takich, jak na przykład samochody), a jego zadaniem jest łączenie wałów w celu przekazywania momentu obrotowego. Sprzęgło łączy czynny wał napędowy z biernym wałem napędzanym. W samochodach z manualną skrzynią biegów element ten jest bardzo istotny przy zmianie przełożeń.

W samochodach stosowane są najczęściej sprzęgła jednotarczowe cierne. Podstawowe elementy sprzęgła to tarcza sprzęgłowa, tarcza dociskowa oraz łożysko. Po wciśnięciu pedału następuje rozłączenie sprzęgła. W takim wypadku tarcza sprzęgłowa nie przylega do koła zamachowego i można zatrzymać samochód lub zmienić bieg. Puszczenie pedału sprzęgła powoduje jego połączenie.

Objawy zużycia sprzęgła

Oczywiście sprzęgło, jak każdy inny element samochodu może ulec awarii lub zużyciu. W takim wypadku konieczna jest wymiana. Czasami możliwa jest też regeneracja. Do objawów zużytego lub uszkodzonego sprzęgła można zaliczyć brak reakcji auta na próbę gwałtownego ruszenia z miejsca, brak przyspieszenia pojazdu, twardniejący pedał sprzęgła, nieprzyjemny zapach świadczący o zużyciu okładziny tarczy, szum w okolicach skrzyni biegów, ruszanie auta, gdy pedał jest prawie całkiem puszczony (sprzęgło wysoko łapie), brak możliwości włączenia biegu oraz szarpanie przy ruszaniu.

Należy pamiętać o paru zasadach, aby wydłużyć żywotność sprzęgła. Istotna jest zmiana biegów przy pedale sprzęgła wciśniętym do końca. Należy unikać jazdy na półsprzęgle czy też ruszania z zaciągniętym hamulcem ręcznym albo ruszania z wysokich biegów. Może to doprowadzić do spalenia sprzęgła.

Fachowa wymiana lub regeneracja

W przypadku zużycia lub awarii nie należy zwlekać z wymianą sprzęgła, ponieważ dalsza jego eksploatacja może doprowadzić do poważnych problemów ze skrzynią biegów i nie tylko. Na szczęście firmy, takie jak mechanik.com.pl posiadają w swojej ofercie usługi związane z wymianą sprzęgła. Stosowane są tylko najwyższej jakości części zamienne charakteryzujące się długą żywotnością i sprawnym działaniem. Czasami można też uratować zużyte sprzęgło poprzez regenerację. Fachowcy zatrudnieni we wspomnianym warsztacie zapewniają skuteczną regenerację tarczy sprzęgłowej polegającą na rozbiórce oraz oczyszczaniu elementów tarczy, wymianie zużytych okładzin ciernych, a także na wymianie sprężyn tłumików drgań. Fachowcy zatrudnieni w powyższym warsztacie oferują fachową regenerację oraz wymianę sprzęgieł przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, wyposażenia oraz części. Dzięki temu komponent ten będzie działał niezawodnie przez długi czas.

Na wymianę sprzęgła w Warszawie zapraszamy do : http://mechanik.com.pl/wymiana-sprzegla/