Separacja i rozwód – jak przygotować się do rozprawy sądowej?

Separacja i rozwód – jak przygotować się do rozprawy sądowej?

0

Sprawy rozwodowe są w polskich sądach coraz częstsze – szacuje się, że rozwodem kończy się dzisiaj co 4 małżeństwo. Jak przygotować się do procesu? Czy konieczne będzie zatrudnienie adwokata? Czy mediacje są w stanie zagwarantować nam to, co prawnie się nam należy?

Mediacje – czy mają sens?

Mediacje sądowe czy też poza sądowe to przede wszystkim próba pogodzenia niektórych interesów rozwodzących się małżonków. Mediacje mogą okazać się przydatne, kiedy para nie może dojść do porozumienia w kwestii podziału majątku. Dzięki mediacjom i umowom mediacyjnym możliwe jest znaczne skrócenie czasu rozwodu oraz zminimalizowanie szkód, które odgórny podział majątku mógłby wyrządzić.

Czy warto zatrudnić adwokata?

W przypadku prostych spraw rozwodowych, kiedy nie ma majątku d podziału, a małżeństwo nie doczekało się potomstwa możliwe jest przeprowadzenie rozwodu bez zatrudniania adwokata. Ułatwia to także wniosek rozwodowy bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków. Zazwyczaj jednak takie sprawy rozwodowe są rzadkością.

W przypadku rozwodu w którym konieczny jest podział majątku czy też przyznanie opieki nad małoletnimi dziećmi warto zadbać o pomoc doświadczonego adwokata. Zadaniem adwokata będzie przede wszystkim reprezentowanie nas w sądzie, jak również tworzenie pism wniosków i pozwów w naszym imieniu. Adwokat będzie działał na naszą korzyść i dbał o nasze interesy przed majestatem prawa. Dobry adwokat uchroni nas również przed podjęciem kroków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na naszą sytuację prawną – mówią specjaliści z kancelarii adwokat-katowice.info.pl.

Zadaniem prawnika jest fachowa i obiektywna ocena sytuacji prawnej swojego klienta oraz doradzenie mu najlepszych ruchów i posunięć, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie zamierzonego celu (np. wyższe alimenty, przyznanie opieki nad dzieckiem, sprawiedliwy podział majątku).